Mikael Konu seuravalmentajaksi EBK:hon
Julkaistu: 07.10.2021 13.01

Mikael Konu seuravalmentajaksi EBK:hon

Vantaan Jalkapalloseurasta siirtynyt Konu on toiminut viimeiset vuodet menestyksekkäästi VJS:n edustusjoukkueissa sekä valmentanut seuran nuorempia junioreita eri ikäluokissa. EBK:hon siirtyvä Konu hyppää seuran verkkareihin jo alkavalla viikolla ja on mukana seuran taito- ja akatemiavalmennuksessa sekä tarpeiden mukaan joukkuevalmennuksessa.

Konun palkkaaminen on loogista jatkoa seurassa viime vuosina tehdylle työlle, jonka aikana seuraan on saatu nuoria, lahjakkaita ja kehityshaluisia seuratyöntekijöitä ja valmentajia kehittämään seuran toimintaa uudelle tasolle. Konun seuravan kauden valmennustehtävät määritellään tarkemmin syyskuun aikana.

Konu on myös itse innoissan uudesta pestistä ja kommentoi sopimusta seuraavasti:
- EBK on perinteikäs seura, jonka intohimo ja arvostus välittyi heti ensi tapaamisesta. Odotan mielenkiinnolla uusia haasteita ja uskon, että pääsen kehittymään valmentajana hyvässä ympäristössä. Erityisen hienoa on olla mukana auttamassa seuran edustusjoukkueita täyttämään oma potentiaalinsa.

Esbo Bollklubb ry

Y-tunnus: 0101249-2

c/o EBK-Honka -areena

Kylävainiontie 20, 02760 Espoo